понедељак, 23. децембар 2013.

Да ли могу да купим викендицу на своје име, али од новца који би ми дала моја мајка са тим да, будући да сам у браку, та викендица не уђе у брачну течевину?

Овако је отприлике гласило једно од интересантнијих питања која су путем ,,Advokat online'' сервиса пристигла у току 2013-те. Речима самог корисника то је изгледало овако: викендицу коју сам пронашао да купим жели да плати моја мајка, али да би избегао процедуру за коју она инсистира а то је да се она појави као купац и преведе на своје име па онда да се уради нови уговор о поклону на моје име како би она а и ја сутра доказали да је то моја наследна имовина са којом сам ја једини власник и имовина коју ја нисам стекао у заједници брака.

Дакле, циљ је да се избегне поступак у коме би мајка закључила уговор о купопродаји, затим, укњижила ту имовину на себе, а онда поново закључила уговор о поклону са својим сином, а све да би та имовина била изузета из брачне тековине будући да јој је син у браку. Поступно решавање овог проблема осим дуготрајности повлачи са собом и дуге последице: Прво, трошак реализације уговора о купопродаји викендице који подразумевају израду уговора, судску таксу за његову оверу, плаћање пореза на пренос апсолутних права и на крају таксе за укњижбу. Друго, пренос непокретности са мајке на сина такође подразумева израду уговра, оверу у суду  трошкове укњижбе (порез на пренос апсолутних права се не обрачунава код преноса непокретности са родитења на децу). Све ово значи доста потрошеног времена, новаца и живаца.

Постоји више могућности да се ова ситуација разреши:

Мајка закључи уговор са продавцем, а након тога одмах и уговор о поклону са сином. Укњижба на мајку није потребна нити обавезна. Син се може укњижити на основу мајчиног уговора са продавцем и уговора о поклону. Син стиче имовину поклоном, нема брачне течевине, нити трошкова укњижења мајке, али постоје две таксе за оверу уговора.

Друга варијанта је да се син појави као купац викендице али да пре тога од мајке на поклон добије новац за куповину, што ће се назначити у купопродајном уговору, а није лоше сачинити и уговор о поклону новца који не подлеже обавезној овери у суду. Трошкови обухватају само оверу купопродајног уговора и порез на пренос апсолутних права, нема трошкова укњижбе на мајку и уговора о поклону.

четвртак, 19. децембар 2013.

Да ли могу сину да поклоним стан ал' да му забраним да га прода?


Када поклањате стан или било коју другу ствар она у потпунисти из ваше својине прелази у својину другог лица. У том смислу то је исто како да сте тај стан неком продали. Поклонопримац исто као и купац може са том ствари да ради шта му је воља.

Али...

Уколико сте баш решили да сину не дозволите да са станом располаже, има и ту лека. У уговор о поклону унећете клаузулу којом ће те за себе и свог супружника на пример, конституисати право доживотног плодоуживања. То значи да ћете ви и даље наставити да уживате у свом стану све до своје смрти. Исто важи и уколико сте то право конституисали и за неког другог.

среда, 11. децембар 2013.

Саобраћајни прекршаји, казне и казнени поени

Многа питања која сте постављали односила су се на саобраћајне прекршаје. Шта ако у аутомобилу имам радар-детектор, да ли је то кажњиво? Колико казнених поена се добија када се прекорачи брзина у насељеном месту? Да ли је пролазак кроз раскрсницу када је упаљено жуто светло кажњиво? Казнени поени... и тако даље.

Одговор на сва та питања лежи у следећем линку: http://www.amss.org.rs/images/files/prekrsaji-i-kazne.pdf Врло јасна табела са описом прекршаја, казненим поенима и новчаном односно затрворском или другом казном предвиђеном за тај прекрашај, са додатком у случају да је из учињеног прекршаја произишла саобраћајна несрећа.