Pitanje: šta mi je sve potrebno za novu ličnu kartu i pasoš?, često se postavlja iako se ova dokumenta već neko vreme
koriste na novim obrascima. Rokovi
važenja starih ,,plavih’’ pasoša i starih ličnih karti produžavani su
nekoliko puta. Poslednjim izmenama
Zakona o ličnoj karti iz 2011. godine propisan je novi rok, pa će tako lična karta izdata pre dana početka primene ovog
zakona važiti do roka navedenog u ličnoj karti, a najduže do 31. decembra 2016.
godine., dok je rok starim pasošima istekao 31.12.2011. godine.
Do informacija
o potrebnim dokumentima može se doći
jednostavnom pretragom na internetu. Postoji više sajtova na kojima se mogu
naći traženi odgovori, a što se ličnih dokumenata tiče najrelevantniji je sajt
Ministarstva unutrašnjih poslova. Dakle:
Zahtev za izdavanje lične karte i
pasoša podnosi se lično u stanici Mup-a prema mestu prebivališta. Uz zahtev
prilažu se sledeća dokumenta:
Lična karta
- prethodno izdata lična karta (ukoliko je izgubljena, pasoš ili vozačku dozvolu) - na uvid
- izvod iz matične knjige rođenih original na uvid, (nije loše poneti i fotokopiju),
- uverenje o državljanstvu Republike Srbije, original na uvid (isto kao i za izvod iz matične knjige rođenih),
- izvod iz matične knjige venčanih (ukoliko je pri venčanju promenjeno prezime – original na uvid);
- po želji može se doneti jedna fotografija veličine 50 h 50 mm ("en face", na jednobojnoj sivoj pozadini), ne stariju od šest meseci za lice kome se prvi put izdaje biometrijska lična karta ( preporuka je da fotografiju svakako ponesete),
- 6. dokaz o uplaćenim naknadama obrazac lične karte i troškove tehničke izrade lične karte.
Pasoš
- za hitne slučajeve – dokaz koji potvrđuje razlog hitnosti postupka ( u pisanoj formi)
- važeća lična karta ili druga isprava iz koje se može utvrditi identitet,
- uverenje o državljanstvu Republike Srbije - samo kod prvog izdavanja biometrijskog pasoša. Uverenje ne sme biti starije od 6 meseci, bez obzira što se sada izdaju na tzv. trajnim obrascima.
- pasoš čiji je rok važenja istekao ili koji ne može služiti svojoj nameni( ukoliko je na pr. pasoš oštećen i slično),
- nije obavezno, ali se po želji podnosioca zahteva može priložiti i fotografija veličine 50h50mm ("en face", na jednobojnoj sivoj pozadini). Iako se navodi da fotografije nisu obavezne treba ih poneti za svako slučaj.
- i druge javne isprave kojima se dokazuju podaci iz zahteva - ukoliko za to postoji potreba ( npr. izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih ukoliko je pri venčanju promenjeno prezime, i dr.)
- dokaz o uplaćenoj naknadi za obrazac pasoš
Posto zivim u inostranstvu a lina karta je istekla vise od pet godina...
ОдговориИзбришиMoje prebivaliste se nalazi i u Srbiji koje nisam nikad menjao..
Dakle, zelim da predam zahtev da dobijem novu biometrijsku linu kartu...
Da li moram - to sam cuo - da trazim potvrdu o prebivalistu u Srbiji?
Mada sam godinama prijavljen na mojoj adresi..
Ali kazu da se mora zatraziti nova potvrda o o prebivalistu, posto je licna karta istekla...
Hvala Mile CH
Потребно је да имате нови, биометријски пасош, у ком случају, поред пасоша, прилажете доказе о уплаћеним таксама, стару личну карту, оригинал извода из матичне књиге рођених издат на обрасцу са неограниченим роком важења у складу са Законом о матичним књигама (''Сл. гласник Р Србије'', бр. 20/09) – уколико исти није скениран приликом издавања биометријског пасоша. Такође, Правилником о личној карти прописана је могућност за лица која живе у иностранству да захтев за издавање личне карте поднесу и преко надлежног дипломатског или конзуларног представништва Републике Србије које располаже одговарајућим техничким средствима за узимање биометријских података. Дакле, пошто живите у иностранству прво се распитајте о овој могућности. Уколико немате нови пасош, мораће те да прибавите сва документа која су иначе потребна и, највероватније, потврду о пребивалишту.
ИзбришиДа код издавања личних докумената нису проблем само вишесатна чекања у редовима и вечито враћање по ,,још један папир'' који вазда недостаје приликом предаје захтева, сведочи и пример Ненада Р. који се јавио преко сервиса ,,Advokat online'' питао за савет и изнео своје искуство.
ОдговориИзбришиОно што је на први поглед већ било јасно јесте да је Ненад класична жртва администрације. Због неуређености и неусклађености различитих служби, а највероватније и због нечије немарности, он ће морати да издвоји значајнија новчана средства како би успео да дође до личних докумената.
Наиме, Ненад наводи да је рођен у Србији, да је имао личну карту и пасош као и сва друга документа. Након истека важења тих докумената Ненаду је тражено да уплати 16.000,00 динара како би добио уверење о држављанству из разлога што у изводу из матичне књиге рођених, а на на основу места рођења његовог оца, пише да је држављанин Црне Горе и СЦГ. При том Ненад није имао додира са Црном Гором и рођен је у Србији, која чињеница му сама по себи гарантује држављанство ( сам по себи проблем је највероватније настао због честе промене назива државе у којој живимо, а што је стварило нове проблеме, будући да у једном тренутку није било важно, са становишта администрације, у којој некадашњој републици је неко рођен или у којој су му републици рођени родитељи, док у другом тренутку та чињеница игра итеткако битну улогу ).
Изложено искуство довољно говори само за себе. Нажалост верујем да његов случај није једини и да постоји много оних који су због администрације имали сличних проблема.
Sta je potrebno od dokumentacije za prvu licnu kartu,ali SVE..Jer niko ne zna da mi odjasni..Imam 18godina i vadim prvu licnu kartu i traze mi posedovni list..Ako znate napishite mi sve sta je potrebno.. HVALA!!!
ОдговориИзбриши